Seçim · TÜİK verisi
Türkiye’de seçime katılım oranı
%84,2
2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi, ikinci tur katılım
2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılım ilk turda %87,0, ikinci turda %84,2 oldu. Milletvekili seçimlerinde en yüksek katılım 1987’de (%93,3).
KaynakTÜİKGüncelleme CSV ↓
Öne çıkanlar
Rakamlarla
- En yüksek (milletvekili)
- %93,31987
- En düşük (milletvekili)
- %64,41969
- Kayıtlı seçmen, 2018
- 59,4 milyon1950: 8,9 milyon
- Yurt dışı katılım, 2023 2. tur
- %56,32014: %18,9
1950’den bugüne
Seçimlere katılım oranı
Okuma notu
Rakamlar ne söylüyor?
Katılım 1950’de %89,3 ile başladı, 1960’ların sonunda %64,4’e kadar düştü. 1983’ten sonra oy kullanmamanın para cezasına bağlanmasıyla katılım yüzde 90’ın üstüne çıktı ve o günden beri yüzde 79’un altına inmedi.
Kayıtlı seçmen sayısı 1950’den 2018’e 8,9 milyondan 59,4 milyona çıktı.
Yurt dışında oy kullanma 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde başladı. Yurt dışı katılım %18,9’dan 2023 ikinci turda %56,3’e yükseldi.
Tablo
Tüm yıllar
| Seçim | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım |
|---|---|---|---|
| 2018 | 59.367.469 | 51.189.444 | %86,2 |
| Kasım 2015 | 56.949.009 | 48.537.695 | %85,2 |
| Haziran 2015 | 56.608.817 | 47.507.467 | %83,9 |
| 2011 | 52.806.322 | 43.914.948 | %83,2 |
| 2007 | 42.799.303 | 36.056.293 | %84,2 |
| 2002 | 41.407.027 | 32.768.161 | %79,1 |
| 1999 | 37.495.217 | 32.656.070 | %87,1 |
| 1995 | 34.155.981 | 29.101.469 | %85,2 |
| 1991 | 29.979.123 | 25.157.089 | %83,9 |
| 1987 | 26.376.926 | 24.603.541 | %93,3 |
| 1983 | 19.767.366 | 18.238.362 | %92,3 |
| 1977 | 21.207.303 | 15.358.210 | %72,4 |
| 1973 | 16.798.164 | 11.223.843 | %66,8 |
| 1969 | 14.788.552 | 9.516.035 | %64,4 |
| 1965 | 13.679.753 | 9.748.678 | %71,3 |
| 1961 | 12.925.395 | 10.522.716 | %81,4 |
| 1957 | 12.078.623 | 9.250.949 | %76,6 |
| 1954 | 10.262.063 | 9.095.617 | %88,6 |
| 1950 | 8.905.743 | 7.953.085 | %89,3 |
| Seçim | Toplam katılım | Yurt dışı katılım |
|---|---|---|
| 2023 (2. tur) | %84,2 | %56,3 |
| 2023 (1. tur) | %87,0 | %53,7 |
| 2018 | %86,2 | %50,1 |
| 2014 | %74,1 | %18,9 |
Sık sorulanlar
Kısa cevaplar
- 2023 seçimine katılım oranı yüzde kaç?
- Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk tur %87,0, ikinci tur %84,2. 2023 milletvekili seçimi bu TÜİK tablosunda henüz yer almıyor.
- Türkiye’de seçime katılım en yüksek hangi yıldaydı?
- Milletvekili genel seçimlerinde en yüksek katılım 1987’de %93,3; en düşük 1969’da %64,4.
İlgili veri
Bunlara da bakın
Türkiye Yüzde Kaç?
Kitap okumayanlar, mutlu olanlar, kirada yaşayanların bütçesi: Türkiye’yi ne kadar tanıyorsun? TÜİK verisiyle beş soru.
%17,3
Meclis’te kadın milletvekili oranı
2018, Meclis’te kadın milletvekili oranı